TQ2SA-L-12V
Mfr.Part #
TQ2SA-L-12V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
Stock
715
In Stock :
715
Coil Power :
70mW
Termination Style :
Gull wing
Height :
4.9mm
Operate Time :
4ms
Release Time :
4 ms
Mount :
Surface Mount
Published :
2000
Physical Dimension :
14mm x 9mm x 5.4mm
Max Current Rating :
2A
Coil Resistance :
2.06kOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Coil Type :
Latching, Single Coil
Max Voltage Rating (DC) :
220V
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
2G
Series :
TQ-SMD
Contact Current(AC)-Max :
2A
Coil Voltage (DC) :
12V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@125VAC
Power Consumption :
70mW
Must Operate Voltage :
9VDC
Contact (DC) Max Rating R Load :
2A@220VDC
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Termination :
Gull wing
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Current :
5.8mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Current(DC)-Max :
2A
Width :
14mm
Switching Voltage :
125VAC 220VDC -Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Number of Pins :
8
Relay Action :
LATCHED
Insertion Loss (dB) :
0.8 dB
Coil Voltage :
12VDC
Max Voltage Rating (AC) :
125V