TQ2-L2-24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TQ2-L2-24V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY TELECOM DPDT 1A 24VDC
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Voltage - Rated DC :
110V
Coil Power :
300mW
Package / Case :
DIP
HTS Code :
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Approval Agency :
CSA, UL
Termination :
PC Pin
Additional Feature :
LOW PROFILE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil/Input Supply Type :
DC
Number of Pins :
10
Switching Voltage :
125VAC 110VDC -Max
Power Consumption :
300mW
Weight :
1.5g
Release Time :
3 ms
Mounting Type :
Through Hole
Coil Voltage (DC) :
24V
Series :
TQ
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Current(AC)-Max :
1A
Contact Resistance :
50mOhm
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Contact (AC) Max Rating R Load :
1A@125VAC
Physical Dimension :
14mm X 9mm X 5mm
Mount :
PCB, Through Hole
Relay Action :
LATCHED
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
12 Weeks
Switching Current :
1A
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Reference Standard :
CSA; UL
Current Rating :
1A
Throw Configuration :
DPDT
Contact Plating :
Gold
Operate Time :
3ms
Pbfree Code :
yes
Height :
5mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Coil Resistance :
1.92kOhm
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
IP67
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Coil Current :
12.5mA
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Must Operate Voltage :
18VDC
Voltage - Rated AC :
125V
Published :
2000
Contact Current(DC)-Max :
1A
Insertion Loss (dB) :
0.6 dB
Coil Voltage :
24VDC
Resistance :
1.92kOhm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Termination Style :
PC Pin
Relay Type :
Telecom
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Current Rating :
1A
Max Voltage Rating (DC) :
110V
Depth :
9mm
Length :
14mm