TPSMP12AHM3/85A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPSMP12AHM3/85A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
300W
Voltage - Breakdown (Min) :
11.4V
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Number of Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-220AA
Published :
Pin Count :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Breakdown Voltage :
11.4V
JESD-609 Code :
e3
Element Configuration :
Single
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP®
Type :
Zener
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Flat
Peak Pulse Power :
400W
Applications :
Automotive
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Power - Peak Pulse :
300W
Reverse Standoff Voltage :
10.2V
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Current :
18A
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
1mA
ECCN Code :
EAR99
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
18A
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
12V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Clamping Voltage :
16.7V