TPSD106K035S0125
Mfr.Part #
TPSD106K035S0125
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
35V
Polarity :
Polar
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
0.0035mA
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Length :
7.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
J BEND
Tolerance :
10%
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
125mOhm
Depth :
4.3mm
Height :
2.9mm
Dissipation Factor :
6 %
Tan Delta :
0.06
Size Code :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Package / Case :
Capacitance :
10μF