TPS40057PWP
Mfr.Part #
TPS40057PWP
Package / Case
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Height :
1.2mm
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8V~40V
Number of Pins :
16
Max Input Voltage :
40V
Control Features :
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency - Switching :
Up to 1MHz
Pbfree Code :
yes
Input Voltage-Nom :
24V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Min Input Voltage :
8V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Topology :
Buck
Duty Cycle (Max) :
94%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Output Current :
20A
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Output Voltage :
35V
Base Part Number :
TPS40057
JESD-609 Code :
e4
Max Output Voltage :
6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Function :
Step-Down
Synchronous Rectifier :
Dual
Number of Outputs :
1
Width :
4.4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
Transistor Driver
Terminal Form :
Gull wing
Length :
5mm
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Switcher Configuration :
Push-Pull
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Weight :
62.709145mg
Package / Case :
Thickness :
1mm
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Voltage :
40V
Number of Terminations :
16
Max Frequency :
1MHz
Output Configuration :
Positive
Quiescent Current :
1.5mA
Mount :
Surface Mount
Datasheets
TPS40057PWP
Introducing DC DC Switching Controllers Texas Instruments TPS40057PWP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:TPS40057, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:16, TPS40057PWP pinout, TPS40057PWP datasheet PDF, TPS40057PWP amp .Beyond DC DC Switching Controllers Texas Instruments TPS40057PWP ,we also offer TPS51124RGER, TPS40200MDREP, LTC3851AEMSE#TRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.