TPS3840PH27DBVRQ1
Mfr.Part #
TPS3840PH27DBVRQ1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-5
Supervisors
Number of Channels :
1
Supply Voltage :
4.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.9mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Tape and Reel (TR)
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Base Part Number :
TPS3840PH27
JESD-609 Code :
e4
Terminal Form :
Gull wing
Series :
Automotive, AEC-Q100
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Number of Terminations :
5
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Reset :
Active High
Reset Timeout :
619ms Typical
Terminal Pitch :
0.95mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Threshold :
2.7V