TPS20-G16F8-00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPS20-G16F8-00
Manufacturer
Autonics
Package / Case
Cylinder, Threaded
Datasheet
Download
Description
PRESSURE TRANSMITTER 10KGF G3/8
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Type :
Gauge
Output :
4 ~ 20 mA
Port Style :
Threaded
Product Status :
Active
Features :
Applications :
Industrial Automation
Port Size :
Male - G3/8" (9.525mm) PF
Termination Style :
Connector
Operating Pressure :
0 ~ 142.23PSI (0 ~ 980.67kPa)
Accuracy :
±0.3%
Series :
TPS20
Package :
Box
Pressure Type :
Gauge
Voltage - Supply :
15V ~ 35V
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C