TPIC9201PWP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPIC9201PWP
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC PWR DRVR N-CHAN 1:8 20HTSSOP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Number of Pins :
20
Max Power Dissipation :
3.787W
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Pin Count :
20
Width :
4.4mm
Output Configuration :
Low Side
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Type :
Non-Inverting
Terminal Position :
Dual
Max Output Current :
350mA
Number of Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
0V~5.25V
Ratio - Input:Output :
1:8
Package / Case :
JESD-609 Code :
e4
Terminal Pitch :
0.65mm
Adjustable Threshold :
No
Interface :
Serial
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
Switch Type :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Outputs :
8
Base Part Number :
TPIC9201
Output Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
Gull wing
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Over Temperature
Length :
6.5mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
7V
Number of Terminations :
Output Current per Channel :
200mA
Voltage - Load :
7V~18V
Current - Output (Max) :
150mA
Mount :
Surface Mount
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
ECCN Code :
EAR99
Max Supply Current :
5mA
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
81.788374mg
Operating Supply Voltage :
18V
Number of Functions :
Max Input Voltage :
18V
Datasheets
TPIC9201PWP
Introducing Power Distribution Switches, Load Drivers Texas Instruments TPIC9201PWP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Number of Channels:1, Package / Case:20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:TPIC9201, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, TPIC9201PWP pinout, TPIC9201PWP datasheet PDF, TPIC9201PWP amp .Beyond Power Distribution Switches, Load Drivers Texas Instruments TPIC9201PWP ,we also offer AP22966DC8-7, AP22800HB-7, AP22653W6-7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.