TPCR475K020R2000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPCR475K020R2000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 20V 0805
Stock
449
In Stock :
449
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm @ 100kHz
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
23 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.053W 2.00mmx1.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code :
R
Type :
Molded
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Series :
TACmicrochip®, TPC
Capacitance :
4.7μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
20V