TPCR226K010R1500
Mfr.Part #
TPCR226K010R1500
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 22UF 10% 10V 0805
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm @ 100kHz
23 Weeks
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
69mA
Tolerance :
±10%
Height :
1.35mm
Manufacturer Size Code :
R
Length :
2mm
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.053W 2.00mmx1.35mm
Tan Delta :
0.14
Polarity :
Polar
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated DC :
10V
Leakage Current :
2.2μA
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
14 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
22µF
Depth :
1.35mm
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm