TPCR156K010A1500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPCR156K010A1500
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
15μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tan Delta :
0.1
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
1.35mm
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
HTS Code :
Size Code :
Length :
2mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
23 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Ripple Current :
156mA
JESD-609 Code :
e4
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Height :
1.35mm
Negative Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
0.0015mA
Terminal Finish :
Gold (Au)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ESR :
1500 mΩ
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Positive Tolerance :
10%