TPCH106M010R2500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPCH106M010R2500
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Series :
TACmicrochip®, TPC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.08
Published :
Polarity :
POLARIZED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm @ 100kHz
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Width :
1.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
23 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.053W 2.00mmx1.35mm
Capacitance :
10μF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Ripple Current :
113mA
Leakage Current :
0.001mA
Manufacturer Size Code :
H
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
2mm
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
10V