TPA200RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPA200RL
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 200V 150A DO204AC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Current - Hold (Ih) :
150mA
Number of Terminations :
2
Pin Count :
2
Case Connection :
Isolated
Terminal Finish :
MATTE TIN
Surface Mount :
No
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Breakdown Voltage :
200V
Base Part Number :
TPA
Max Surge Current :
5mA
Voltage - Rated DC :
200V
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
3.53mm
Max Operating Temperature :
150°C
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Peak Pulse Power :
1.7W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Hold Current :
150mA
Polarity :
Bidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Length :
6.75mm
Peak Pulse Current :
150A
Series :
TPA, TRISIL™
Reverse Standoff Voltage :
180V
Terminal Form :
Wire
Configuration :
Single
Capacitance :
25pF
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Voltage - Breakover :
267V
Operating Supply Voltage :
180V