TPA120RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPA120RL
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 120V 150A DO204AC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Qualification Status :
Not Qualified
Lead Free :
Lead Free
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Power :
1.7W
Peak Pulse Current :
150A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Bidirectional
Hold Current :
150mA
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diameter :
3.53mm
Capacitance :
30pF
Breakdown Voltage :
120V
Terminal Form :
Wire
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
120V
Number of Elements :
1
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Hold (Ih) :
150mA
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
ECCN Code :
EAR99
Series :
TPA, TRISIL™
Surface Mount :
No
Operating Supply Voltage :
108V
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Surge Current :
5mA
Length :
6.75mm
Base Part Number :
TPA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
30 A
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Pin Count :
2
Voltage - Breakover :
160V