TMS320LBC53SPZA57
Mfr.Part #
TMS320LBC53SPZA57
Package / Case
100-LQFP
Description
IC DSP 100LQFP
DSP (Digital Signal Processors)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
QUAD
Non-Volatile Memory :
ROM (32kB)
RAM (words) :
512
RAM Size :
8.1kB
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 2 days ago)
On Chip Data RAM :
8kB
Terminal Pitch :
0.5mm
Additional Feature :
3K WORDS DATA/PROG RAM
Base Part Number :
320LBC53
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
3.3V
Thickness :
1.4mm
Length :
14mm
Packaging :
Tray
Type :
FIXED POINT
Voltage - I/O :
3.30V
Frequency :
57MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Low Power Mode :
yes
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bit Size :
16
Package / Case :
100-LQFP
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Internal Bus Architecture :
Multiple
Operating Supply Voltage :
3.3V
JESD-609 Code :
e4
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
100
Width :
14mm
Number of Pins :
100
Memory Size :
32kB
Interface :
BSP, SSP, TDM
Data Bus Width :
16b
Boundary Scan :
Number of Terminations :
HTS Code :
Series :
TMS320C5x
Radiation Hardening :
No
Max Supply Voltage :
3.47V
Height :
1.6mm
Barrel Shifter :
Min Supply Voltage :
3.13V