TMCS1100A2QDRQ1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMCS1100A2QDRQ1
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SOIC-8
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT HALL EFFECT 8SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Current Sensors
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
5 mm
Subcategory :
Sensors
Product Type :
Current Sensors
Type :
Galvanically Isolated Hall Effect Current Sensor
Linearity :
±0.05%
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Accuracy :
Package / Case :
SOIC-8
Operating Temperature Range :
- 40 C to + 125 C
Frequency :
80kHz
Product Category :
Board Mount Current Sensors
Current - Sensing :
Current Rating :
+/- 23 A, 0.5 A to 48 A
Number of Channels :
1
Sensor Type :
Current Sense
Series :
TMCS1100-Q1
Response Time :
6.5 us
Height :
1.75 mm
Output :
Ratiometric, Voltage
Current - Supply (Max) :
6mA
Output Type :
Analog - Current
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
Voltage - Supply :
3V ~ 5.5V
For Measuring :
AC/DC
Operating Supply Voltage :
5 V
Packaging :
MouseReel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Polarization :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Sensitivity :
100mV/A
Width :
3.98 mm