TM18VP6FF100Q5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM18VP6FF100Q5
Manufacturer
Banner Engineering
Description
PHOTO SEN BACK SUPPRESSION
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Output Configuration :
PNP
Light Source :
Red (660nm)
Ratings :
IP67
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Sensing Method :
Reflective
Number of Pins :
4
Ingress Protection :
IEC IP67, IEC IP69K
Sensing Distance :
3.937 (100mm)
Voltage - Supply :
10V~30V
Response Time :
3ms
Connection Method :
Connector
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TM18
Datasheets
TM18VP6FF100Q5
Banner Engineering TM18VP6FF100Q5
10V~30V TM18 Series Reflective 4-Pin -40°C~70°C
TM18VP6FF100Q5 Overview
A reliable performance can be assured by setting the temperature of the photoelectric sensor to -40°C~70°C. Electronic components require a voltage of 10V~30V to function in a circuit or system. Photoelectric sensors should have a response time of 3ms. In order for the photoelectric sensor to function, the 4 pins must be connected.
TM18VP6FF100Q5 Features
Sensing Distance: 3.937 (100mm)
4 pins
Response Time: 3ms
Operating Temperature: -40°C~70°C