TLV320AIC20KIPFBR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLV320AIC20KIPFBR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
48-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC CODEC 16BIT DUAL PROG 48-TQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
CODECS
Base Part Number :
TLV320AIC20
Max Supply Voltage :
3.6V
Number of A/D Converters :
2
Sigma Delta :
yes
Terminal Position :
QUAD
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Power Consumption :
20mW
Analog Input Voltage-Max :
2V
Weight :
137.410139mg
Number of ADC Channels :
1
Filter :
yes
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Thickness :
1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
Width :
7mm
Number of Terminations :
48
Radiation Hardening :
No
Length :
7mm
Min Supply Voltage :
1.1V
Number of Pins :
48
Number of ADCs / DACs :
2 / 2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~3.6V
Max Output Power :
250mW
Input Code :
TWOS COMPLEMENT
Sampling Rate :
26 ksps
Type :
Voice-Band
Number of Analog Inputs :
5
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Signal to Noise Ratio (SNR) :
84 dB
Data Interface :
Serial
Resolution (Bits) :
16 b
Number of Analog Outputs :
4
Height :
1.2mm
Terminal Form :
Gull wing
Output Code :
TWOS COMPLEMENT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply, Digital :
1.65V~1.95V
Interface :
2-Wire, I2C, Serial
S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ :
Pin Count :
Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Supply Voltage :
1.8V