TLE9872QXA40XUMA1
Mfr.Part #
TLE9872QXA40XUMA1
Package / Case
VQFN-48
Description
EMBEDDED POWER
Product Category :
Application Specific Microcontrollers
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Series :
Automotive, AEC-Q100
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
PG-VQFN-48-29
Base Product Number :
TLE9872
Number of I/O :
10
Voltage - Supply :
5.5V ~ 27V
Packaging :
Cut Tape
Product :
Brushless DC Motor Controllers
Operating Frequency :
40 MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Qualification :
AEC-Q100
Program Memory Type :
FLASH (256kB)
Controller Series :
TLE987x
RAM Size :
8K x 8
Product Status :
Active
Data Bus Width :
32bit
Operating Supply Current :
30 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Type :
3 Phase
Applications :
Automotive
Interface :
LINbus, SPI, SSC, UART/USART
Output Current :
50 mA
Operating Supply Voltage :
5.5 V to 27 V
Package / Case :
VQFN-48
Output Voltage :
5 V