TLE98722QXA40XUMA1
Mfr.Part #
TLE98722QXA40XUMA1
Package / Case
VQFN-48
Description
EMBEDDED POWER
Product Category :
Application Specific Microcontrollers
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Type :
3 Phase
Voltage - Supply :
5.5V ~ 27V
Series :
Automotive, AEC-Q100
Number of I/O :
10
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Controller Series :
TLE987x
Interfaces :
LIN, SPI, SSC, UART
Operating Supply Voltage :
5.5 V to 28 V
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Mounting Style :
SMD/SMT
Product :
Brushless DC Motor Controllers
Device Core :
ARM Cortex-M3
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Current :
30 mA
RAM Size :
8K x 8
Package / Case :
VQFN-48
Base Product Number :
TLE98722
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Interface :
LINbus, SPI, SSC, UART/USART
Program Memory Type :
FLASH (256kB)
Product Status :
Active
Qualification :
AEC-Q100
Program Memory Size :
256KB
Operating Frequency :
40 MHz
Data Bus Width :
32bit
Output Voltage :
5 V
Number of Outputs :
1 Output
Output Current :
50 mA