TLD5S40AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLD5S40AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-218AB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO218AB
Stock
703
In Stock :
703
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Applications :
Automotive
JESD-609 Code :
e3
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
56A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
DO-218AB
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
2800W 2.8kW
Series :
Automotive, AEC-Q101
Unidirectional Channels :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V