TLD5S16AH
- Mfr.Part #
- TLD5S16AH
- Description
- TVS DIODE 16VWM 26VC DO218AB
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 26V
- Power Line Protection :
- No
- Type :
- Zener
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn)
- Operating Temperature :
- -55°C~175°C TJ
- Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
- 138A
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 17.8V
- Applications :
- Automotive
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Power - Peak Pulse :
- 2800W 2.8kW
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 16V