TL4050C10QDBZT
Mfr.Part #
TL4050C10QDBZT
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
yes
Number of Pins :
3
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Pin Count :
3
Base Part Number :
TL4050
Output Voltage :
10V
Noise - 10Hz to 10kHz :
150μVrms
Current - Cathode :
110μA
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Nominal Supply Current :
15mA
Length :
2.92mm
Number of Outputs :
1
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
Max Output Current :
15mA
Terminal Pitch :
0.95mm
Min Output Voltage :
10V
Height Seated (Max) :
1.12mm