TL4050B50QDBZT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TL4050B50QDBZT
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Reference
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Min Output Voltage :
5V
Terminal Position :
Dual
Trim/Adjustable Output :
No
Height Seated (Max) :
1.12mm
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Base Part Number :
TL4050
Max Output Current :
15mA
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e4
Width :
1.3mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
HTS Code :
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Cathode :
90μA
Pin Count :
3
Tolerance :
±0.2%
Length :
2.92mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Number of Terminations :
3
Output Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Outputs :
1
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
Output Type :
FIXED
Noise - 10Hz to 10kHz :
93µVrms
Radiation Hardening :
No
Reference Type :
Shunt
Mount :
Surface Mount
Datasheets
TL4050B50QDBZT
Texas Instruments TL4050B50QDBZT
Voltage Reference Texas Instruments TL4050B50QDBZT Overview
TL4050B50QDBZT Features
  • High precision voltage reference
  • Shunt voltage reference type
  • 0.2% initial accuracy