TL4050B50IDCKT
Mfr.Part #
TL4050B50IDCKT
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SC70-5
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Voltage :
5V
Pin Count :
5
Lead Free :
Contains Lead
Min Output Voltage :
5V
Base Part Number :
TL4050
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.65mm
Tolerance :
±0.2%
260
Mount :
Surface Mount
Noise - 10Hz to 10kHz :
93µVrms
Width :
1.25mm
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Height Seated (Max) :
1.1mm
Pbfree Code :
yes
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
HTS Code :
Number of Terminations :
5
Max Output Current :
15mA
Length :
2mm
Current - Cathode :
80μA
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Reference Type :
Shunt
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TL4050B50IDCKT
Texas Instruments TL4050B50IDCKT
Voltage Reference Texas Instruments TL4050B50IDCKT Overview
TL4050B50IDCKT Features
  • Industry-leading 0.2% voltage tolerance