TL4050B50IDCKR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TL4050B50IDCKR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SC70-5
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Reference
Max Output Current :
15mA
Number of Functions :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
5
JESD-609 Code :
e4
Number of Channels :
Current - Cathode :
80μA
Reference Type :
Shunt
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Thickness :
900μm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Trim/Adjustable Output :
No
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
FIXED
Terminal Form :
Gull wing
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Tolerance :
±0.2%
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
2mm
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Base Part Number :
TL4050
Number of Outputs :
Height :
1.1mm
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
1.25mm
Output Voltage :
5V
Pin Count :
Noise - 10Hz to 10kHz :
93µVrms
Datasheets
TL4050B50IDCKR
Texas Instruments TL4050B50IDCKR
Voltage Reference Texas Instruments TL4050B50IDCKR Overview
TL4050B50IDCKR Features
  • Precision Shunt Voltage Reference
  • 0.2% Initial Accuracy