TL3E106K050C0550
Mfr.Part #
TL3E106K050C0550
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.3mm
Dissipation Factor :
6 %
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
REACH SVHC :
Unknown
Width :
4.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
550mA
Series :
TANTAMOUNT®, TL3
Manufacturer Size Code :
E
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Depth :
4.3mm
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Type :
Molded
Case Code (Metric) :
Capacitance :
10μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
550mOhm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Leakage Current :
2.5μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Height :
4.3mm
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~125°C