TL3C106K016C0450
Mfr.Part #
TL3C106K016C0450
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 2312
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
800nA
Polarity :
Polar
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Length :
6mm
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Case Code (Imperial) :
Series :
TANTAMOUNT®, TL3
Voltage - Rated :
16V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Surface Mount
Height :
2.5mm
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Capacitance :
10μF
Dissipation Factor :
6 %
Manufacturer Size Code :
C
Depth :
3.2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
490mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
450mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C