TL16CP754CIPMRG4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TL16CP754CIPMRG4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC QUAD UART W/64B FIFO 64-LQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Terminal Position :
QUAD
Number of Serial I/Os :
4
Boundary Scan :
No
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
TL16CP754
Feature :
Internal Oscillator
Pin Count :
64
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Temperature Grade :
Industrial
JESD-609 Code :
e4
Operating Supply Voltage :
1.8V
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V/2.5V/3.3V SUPPLY
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
64
Factory Lead Time :
6 Weeks
Data Rate (Max) :
3Mbps
Voltage - Supply :
1.62V~5.5V
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.4mm
Data Transfer Rate-Max :
0.375 MBps
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Min Operating Temperature :
-40°C
Nominal Supply Current :
28mA
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Terminal Pitch :
0.5mm
FIFO's :
64 Byte
Length :
10mm
Number of Channels :
4, QUART
Number of Pins :
Protocol :
RS485
Max Supply Current :
28mA
Height :
1.6mm
Package / Case :
64-LQFP
With False Start Bit Detection :
yes
Pbfree Code :
yes
Low Power Mode :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
Width :
10mm
Clock Frequency :
48MHz
Supply Voltage :
5V