TL16C554AFNR
Mfr.Part #
TL16C554AFNR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC ASYNC COMM ELEMENT 68-PLCC
Stock
616
In Stock :
616
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Pins :
68
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
QUAD
Pbfree Code :
yes
Low Power Mode :
No
Boundary Scan :
No
Weight :
4.869796g
Nominal Supply Current :
50mA
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Serial I/Os :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Encoding/Decoding Method :
NRZ
HTS Code :
FIFO's :
16 Byte
JESD-609 Code :
e4
Length :
24.23mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
4.57mm
Data Transfer Rate-Max :
0.125 MBps
Number of Channels :
4, QUART
Max Supply Current :
50mA
Operating Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
4.06mm
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Pitch :
1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Base Part Number :
TL16C554
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Radiation Hardening :
Data Rate (Max) :
1Mbps
Communication Protocol :
ASYNC, BIT
Clock Frequency :
16MHz
Pin Count :
68
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Form :
J BEND
Width :
24.23mm
Voltage - Supply :
3V~5.25V