TL1265RGQTCLR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TL1265RGQTCLR
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Length - Termination :
0.118 inch
Mounting Type :
Through Hole
End Contact Plating :
Silver
Factory Lead Time :
10 Weeks
Illumination Voltage (Nominal) :
2.3VDC
Actuator Orientation :
Top Actuated
Outline :
7.00mm x 6.80mm
Published :
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Packaging :
Bulk
Illumination :
Illuminated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Termination Style :
PC Pin
Contact Current(DC)-Max :
0.05A
Switch Travel :
0.20mm
Circuit :
SPST-NO
Mechanical Life :
500,000 Cycles
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Type :
Round Button
Illumination Type, Color :
LED, Red/Green
PCB Hole Count :
6
Mount :
Through Hole
Actuator Travel :
0.2032 mm
Illumination Type :
Illuminated, LED
Series :
TL1265
Feature :
Clear Cap
Center Contact Plating :
Silver
Electrical Life :
500000 Cycle(s)
Body Length or Diameter :
7.0104mm
Termination :
PC Pin
Contact Function :
OFF-(ON)
Operating Force :
160gf
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Actuator Length :
0.315 inch
Contact Resistance :
0.1mOhm
Switch Function :
Off-Mom
Illumination Color :
Red
Switch Type :
KEYPAD SWITCH
Voltage - Rated DC :
12V
Body Breadth :
6.8072 mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
0.05A@12VDC
Actuator Height off PCB, Vertical :
12.60mm
Body Height :
4.5974mm
Throw Configuration :
SPST
Dielectric Withstanding Voltage :
500VDC V
Current Rating :
50mA