TL1250F280GQRCLR
Mfr.Part #
TL1250F280GQRCLR
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Mechanical Life :
50,000 Cycles
Max Voltage Rating (DC) :
12V
Switch Travel :
0.20mm
Contact Resistance :
100MOhm
Operating Force :
280gf
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact (DC) Max Rating R Load :
0.05A@12VDC
Body Length or Diameter :
8.3058mm
Termination :
PC Pin
Contact Current(DC)-Max :
0.05A
Body Breadth :
7.0104 mm
Switch Type :
KEYPAD SWITCH
Illumination Voltage (Nominal) :
2.3VDC
Switch Function :
Off-Mom
Mount :
Brackets, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Published :
Length - Termination :
0.138 inch
PCB Hole Count :
6
Actuator Length, Right Angle :
10.70mm
Illumination Type :
Illuminated, LED
Throw Configuration :
SPST
Illumination :
Illuminated
Electrical Life :
50000 Cycle(s)
Actuator Length :
3.5mm
Contact Material :
Silver
Circuit :
SPST-NO
Termination Style :
PC Pin
Actuator Type :
Round Button
Actuator Orientation :
Side Actuated
Series :
TL1250
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Feature :
Tactile Feedback
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
11 Weeks
Body Height :
10.287mm
Illumination Type, Color :
LED, Green
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Travel :
0.2032 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
250VAC V
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Outline :
8.30mm x 10.30mm