TL-YS15MD11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TL-YS15MD11
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM MOD
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Max Operating Temperature :
70°C
Ingress Protection :
IP66, NEMA 1,3,4,12,13
Material - Body :
Plastic
Package / Case :
Module
Sensing Method :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Voltage - Supply :
10V~30V
Indicator :
LED
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Sensor Type :
Inductive
Response Frequency :
40Hz
Ratings :
IP66
RoHS Status :
RoHS Compliant
Sensing Distance :
0.591 (15mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Cable Leads
Min Operating Temperature :
-25°C
Termination :
Cable Leads
Output Type :
NPN-NO, 2-Wire
Datasheets
TL-YS15MD11
10V~30V Inductive Module Plastic Cable Leads Module
TL-YS15MD11 Overview
TL-YS15MD11 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 40Hz