TIB 120-112EX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TIB 120-112EX
Manufacturer
TRACO Power
Description
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
TRACO Power
Product Category :
Factory Lead Time :
1 Weeks
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation :
4.25kV
Efficiency :
94%
Voltage - Input :
85V~264VAC
Power (Watts) :
120W
Operating Temperature :
-40°C~70°C With Derating
Current - Output (Max) :
10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TIB 120EX (120W)
Type :
Enclosed
Size / Dimension :
4.50Lx1.42W x 4.89 H 114.2mmx36.0mmx124.2mm
Approval Agency :
CB, CE, cULus, cURus, SIQ
Feature :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Voltage - Output 1 :
12V
Mounting Type :
DIN Rail
Datasheets
TIB 120-112EX
TRACO Power TIB 120-112EX
TIB 120-112EX datasheet pdf and AC DC Converters product details from Traco Power stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 145UH 5.2A 2LN TH
    CMC 450UH 5.2A 2LN TH
    CMC 55UH 5.7A 2LN TH
    CMC 33.3UH 4A 2LN TH
    CMC 45UH 2LN TH