TH3B475M016F2100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TH3B475M016F2100
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 16V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.1Ohm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Feature :
Automotive
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Height :
1.9mm
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Molded
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Manufacturer Size Code :
B
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
3.5052mm
Width :
2.794mm
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Depth :
2.8mm