TH3B475K035C3100
Mfr.Part #
TH3B475K035C3100
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 1411
Tantalum Capacitors
HTS Code :
Tan Delta :
0.06
Ripple Current :
170mA
Tolerance :
±10%
Leakage Current :
0.0017mA
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
4.7μF
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.1Ohm
Width :
2.8mm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.5mm
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
35V
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Published :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V