TH3B475K020C2900
Mfr.Part #
TH3B475K020C2900
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 20V 1411
Capacitance :
4.7μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
210mA
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Manufacturer Size Code :
B
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
20V
Length :
3.5mm
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.9Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Leakage Current :
0.0009mA
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Depth :
2.8mm
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Feature :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Polar
Tan Delta :
0.06
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
HTS Code :
Dissipation Factor :
6 %