TH3A105K020D5900
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TH3A105K020D5900
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 10% 20V 1206
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Manufacturer Size Code :
A
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
20V
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Height :
1.6mm
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dissipation Factor :
4 %
Width :
1.6002mm
Feature :
Automotive
Depth :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
1μF
Type :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.9Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Resistance :
5.9Ohm
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C