TFSQ0402C0H1C2R6WT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFSQ0402C0H1C2R6WT
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP THIN FILM 2.6PF 16V 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Thin Film Capacitors
Temperature Coefficient :
60% ppm/°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TFSQ0402
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Feature :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Characteristics Code :
C0H
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.05pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C