TE28F256P30T95A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TE28F256P30T95A
Manufacturer
Micron Technology
Package / Case
56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 256MBIT PARALLEL 56TSOP
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
Word Size :
16b
Organization :
16MX16
Radiation Hardening :
No
Toggle Bit :
No
Mount :
Surface Mount
Access Time (Max) :
95 ns
Published :
Data Polling :
Base Part Number :
28F256P30
Number of Sectors/Size :
Nominal Supply Current :
28mA
Number of Pins :
56
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Interface :
Parallel, Serial
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
1.7V~2V
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Position :
Dual
Density :
256 Mb
Standby Current-Max :
0.000115A
Memory Interface :
Parallel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Memory Format :
Flash
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Package / Case :
Write Cycle Time - Word, Page :
95ns
Operating Supply Voltage :
1.8V
Boot Block :
Top
Address Bus Width :
24b
Memory Width :
16
Sector Size :
16K64K
Series :
StrataFlash™
Power Supplies :
1.81.8/3.3V
Number of Terminations :
56
Memory Size :
256Mb 16M x 16
Page Size :
4words
Memory Type :
Non-Volatile
Clock Frequency :
40MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
TE28F256P30T95A
Introducing Memory Micron Technology TE28F256P30T95A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:28F256P30, Number of Pins:56, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width), Number of Terminations:56, TE28F256P30T95A pinout, TE28F256P30T95A datasheet PDF, TE28F256P30T95A amp .Beyond Memory Micron Technology TE28F256P30T95A ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.