TD330M6.3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TD330M6.3
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 330UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
122
In Stock :
122
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Tantalum Capacitors
Manufacturer Size Code :
Package Type :
Disc
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
RoHS :
No
NTE Electronics
Features :
GENERAL PURPOSE
Lead Length :
0.394
Series :
TD
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Composition :
Solid Tantalum
Ratings :
Voltage - Rated :
6.3 V
Lead Diameter :
0.019
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Capacitance :
330 µF
Package :
Bag
Lifetime @ Temp. :
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Type :
Conformal Coated
Tolerance :
±20%