TCT40-06E07AB-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCT40-06E07AB-B
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 40VA CHAS MT
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Current - Output (Max) :
1.67A
Primary Winding(s) :
Single, Multiple Taps
Weight :
1.5lbs 680.4g
Series :
Class 2, TCT
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Max :
40VA
Width :
56.67mm
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
57.40mm
Type :
Laminated Core
Max Power Dissipation :
40W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
92.46mm
Voltage - Primary :
120V 240V
Max Output Current :
1.67A
Secondary Winding(s) :
Single
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Center Tap :
No
Termination :
Solder
Voltage - Secondary (Full Load) :
24V
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Size / Dimension :
92.46mm Lx56.67mm W
Datasheets
TCT40-06E07AB-B
Triad Magnetics TCT40-06E07AB-B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V