TCMT1600
Mfr.Part #
TCMT1600
Manufacturer
Vishay
Package / Case
4-SOIC (0.173, 4.40mm Width)
Description
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.35V
Collector Emitter Saturation Voltage :
300mV
Mount :
PCB, Surface Mount
Current Transfer Ratio (Min) :
80% @ 5mA
Turn On Delay Time :
6 μs
Rise / Fall Time (Typ) :
3μs 4.7μs
Supplier Device Package :
4-SOP
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
6 Weeks
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
70V
Max Operating Temperature :
100°C
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Collector Emitter Breakdown Voltage :
70V
Max Collector Current :
50mA
Number of Channels :
1
Max Output Voltage :
70V
Voltage - Output (Max) :
70V
Forward Current :
60mA
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
6μs, 5μs
Output Voltage :
70V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Power Dissipation :
100mW
Ambient Temperature Range High :
100°C
Max Junction Temperature (Tj) :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Free :
Lead Free
Reverse Breakdown Voltage :
6V
Turn-Off Delay Time :
5 μs
REACH SVHC :
No SVHC
Input Type :
AC, DC
Reverse Voltage (DC) :
6V
Voltage - Isolation :
3750Vrms
Height :
2.3mm
Current - DC Forward (If) (Max) :
60mA
Max Input Current :
60mA
Vce Saturation (Max) :
300mV
Input Current :
50mA
Fall Time (Typ) :
4.7 s
Rise Time :
3s
Current Transfer Ratio (Max) :
300% @ 5mA
Output Current per Channel :
50mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Voltage :
1.35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output / Channel :
50mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Pins :
4
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
4-SOIC (0.173, 4.40mm Width)
Output Type :
Transistor
Contact Plating :
Tin
Datasheets
TCMT1600
Introducing Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Vishay TCMT1600 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~100°C, Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:4, Package / Case:4-SOIC (0.173, 4.40mm Width), TCMT1600 pinout, TCMT1600 datasheet PDF, TCMT1600 amp .Beyond Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Vishay TCMT1600 ,we also offer LTV-814S-TA1, LTV-827S-TA1, LTV-814HS-TA1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.