TCH9107M035W0055U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCH9107M035W0055U
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 35V SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Series :
TCH
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.492Lx0.433W 12.50mmx11.00mm
Height :
5.95mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Dissipation Factor :
8 %
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
Published :
Tolerance :
±20%
Width :
12.5mm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
Nonstandard
Length :
11mm
Capacitance :
100μF
Height Seated (Max) :
0.234 5.95mm
Type :
Hermetically Sealed
Feature :
High Reliability
Polarity :
POLARIZED
Packing Method :
WAFFLE PACK
Voltage - Rated DC :
35V
Leakage Current :
350μA
Ripple Current :
2.69A
Manufacturer Size Code :
9
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100kHz