TC267D40F200NBCKXUMA1
Mfr.Part #
TC267D40F200NBCKXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
292-LFBGA
Description
IC MCU 32BIT 2.5MB FLSH 292LFBGA
Stock
460
In Stock :
460
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converter :
A/D 48x12b SAR, 3 x Sigma-Delta
Peripherals :
DMA, WDT
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Bit Size :
32
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Has ADC :
yes
Oscillator Type :
External
Speed :
200MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.3V 5V
HTS Code :
RAM (bytes) :
245760
Number of Terminations :
292
Height Seated (Max) :
1.7mm
Terminal Position :
BOTTOM
Core Size :
32-Bit Dual-Core
Connectivity :
I2C, SSC, UART/USART
Number of I/O :
88
ECCN Code :
3A001.A.3
Series :
AURIX™
Factory Lead Time :
26 Weeks
Core Processor :
TriCore™
DMA Channels :
yes
Length :
17mm
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
2.5MB 2.5M x 8
On Chip Program ROM Width :
8
Surface Mount :
PWM Channels :
No
Terminal Form :
Ball
Additional Feature :
A/D INPUT LINES 50; 7 ADC MODULES
Clock Frequency :
200MHz
Width :
17mm
Package / Case :
292-LFBGA
Program Memory Type :
Flash
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
0.8mm