TC1301A-FDAVMFTR
Mfr.Part #
TC1301A-FDAVMFTR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 2.8V/3V/2.63V 8DFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mount :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Product Number :
TC1301
Input Voltage Absolute-Max :
6.5V
Width :
3mm
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Current - Output :
300mA, 150mA
Load Regulation :
0.1 %
Packing Method :
Tape and Reel
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Input (Max) :
6V
Radiation Hardening :
No
Control Features :
Enable, Reset
Product Type :
LDO Voltage Regulators
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) :
180μA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Length :
3mm
Base Part Number :
TC1301A
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
1mm
ECCN Code :
EAR99
Min Input Voltage :
2.7V
Lead Free :
Lead Free
PSRR :
58dB (100Hz)
Terminal Pitch :
0.65mm
Accuracy :
0.5 %
Series :
Supplier Package :
DFN EP
Published :
Number of Regulators :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Brand :
Microchip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Output Configuration :
Positive
Product Status :
Active
Junction to Ambient :
41 °C/W
Number of Outputs :
2
Maximum Input Voltage :
6 V
Output Voltage 2 :
3V
Output Voltage 1 :
2.8V
Output Voltage :
2.63V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V 3V 2.63V
Function :
LDO
Quiescent Current :
103µA
Line Regulation :
0.02 %/V
RoHS :
Details
Dropout Voltage :
104mV
Pbfree Code :
yes
Input Bias Current :
58μA
Output Current :
0.3/0.15 A
Number of Terminations :
8
Input Voltage Range :
6, 2.7 V
Supplier Device Package :
8-DFN-EP (3x3)
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Screening Level :
Extended
Polarity :
Positive
Dropout Voltage1-Nom :
0.15V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting :
Voltage Dropout (Max) :
0.18V @ 300mA 0.25V @ 150mA
Factory Lead Time :
11 Weeks
Datasheets
TC1301A-FDAVMFTR
Microchip Technology TC1301A-FDAVMFTR
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology TC1301A-FDAVMFTR Overview
Introducing the TC1301A-FDAVMFTR from Microchip Technology, a state-of-the-art linear voltage regulator designed for superior performance in demanding applications. This compact component in an 8DFN package ensures precise voltage control with its dual output capabilities, providing 2.8V and 3V fixed outputs along with a versatile adjustable output ranging down to 2.63V. The TC1301A-FDAVMFTR stands out in the Voltage Regulators - Linear category for its high efficiency, low dropout performance, and robust thermal management, making it a reliable choice for high-performance electronics.