TC1301A-DFAVMF
Mfr.Part #
TC1301A-DFAVMF
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 3V/2.8V/2.63V 8DFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Mounting Style :
SMD/SMT
Input Voltage Absolute-Max :
6.5V
Series :
Mount :
Surface Mount
Microchip
Supplier Package :
DFN EP
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Status :
Active
Number of Regulators :
2
Package :
Tube
Length :
3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Accuracy :
0.5 %
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Brand :
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Output Type :
FIXED
Line Regulation :
0.02 %/V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage 2 :
2.8V
Output Voltage 1 :
3V
PSRR :
58dB (100Hz)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Voltage Dropout (Max) :
0.18V @ 300mA 0.25V @ 150mA
Load Regulation :
0.1 %
Base Product Number :
TC1301
Current - Output :
300mA, 150mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Quiescent Current :
103µA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Input Bias Current :
58μA
Number of Terminations :
8
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Output (Max) :
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Dropout Voltage1-Nom :
0.15V
Mounting :
Number of Outputs :
2
Terminal Pitch :
0.65mm
Pin Count :
8
Maximum Input Voltage :
6 V
Dropout Voltage :
104mV
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Screening Level :
Extended
Height :
0.88 mm
Voltage - Input (Max) :
6V
Base Part Number :
TC1301A
ECCN Code :
EAR99
Width :
3mm
Output Configuration :
Positive
Height Seated (Max) :
1mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Function :
LDO
Current - Quiescent (Iq) :
180μA
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3V 2.8V 2.63V
RoHS :
Details
Packaging :
Tube
Output Current :
0.3/0.15 A
Input Voltage Range :
6, 2.7 V
Min Input Voltage :
2.7V
Polarity :
Positive
Control Features :
Enable, Reset
Supplier Device Package :
8-DFN (3x3)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Output Voltage :
2.63V
Number of Functions :
1
Junction to Ambient :
41 °C/W
Datasheets
TC1301A-DFAVMF
Microchip Technology TC1301A-DFAVMF
Enable, Reset Fixed 0.65mm TC1301A PMIC - Series 8 8-VDFN Exposed Pad
TC1301A-DFAVMF Overview
In a Tube case, the IC voltage regulator is delivered. A 8-VDFN Exposed Pad case contains the Liner IC. In total, there are 8 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 2 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 300mA, 150mA. There are 8 pins in total on this board. Featuring 2 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. It is TC1301A for this voltage regulator IC, just for your information. It operates in the 103μA Quiescent Current state. In fact, it is voltage regulator IC of the - Series of cameras.
TC1301A-DFAVMF Features
104mV dropout voltage