TC1014-2.6VCT713
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TC1014-2.6VCT713
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.6V 50MA SOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Qualification :
AEC-Q100
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Input (Max) :
6V
JESD-609 Code :
e3
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
5
Series :
TC1014
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Output Configuration :
Positive
Control Features :
Enable
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
64dB (1kHz)
Base Part Number :
TC1014
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Number of Regulators :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.6V
Polarity :
Positive
Voltage Dropout (Max) :
0.12V @ 50mA
Length :
2.9mm
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Output Voltage 1 :
2.6V
Base Product Number :
Number of Functions :
1
Product Status :
Active
Number of Outputs :
Current - Output :
50mA
Packing Method :
Tape and Reel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dropout Voltage1-Nom :
0.085V
Voltage - Output (Max) :
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Width :
1.8 mm (Max)
Accuracy :
0.5 %
Load Regulation :
0.5 %
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Pins :
5
Line Regulation :
0.05 %
Quiescent Current :
50μA
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage :
2.6V
Output Current :
50 mA
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Mounting Style :
SMD/SMT
Height :
1.3 mm (Max)
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Dropout Voltage :
85mV
Pin Count :
Min Input Voltage :
2.7V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Microchip
Datasheets
TC1014-2.6VCT713
Microchip Technology TC1014-2.6VCT713
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology TC1014-2.6VCT713 Overview
TC1014-2.6VCT713 Features
  • Output Voltage: 2.6V
  • Output Current: 50mA