TAS475K020P1C-F
Mfr.Part #
TAS475K020P1C-F
Length :
15.49mm
Tan Delta :
0.04
Positive Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.001mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitance :
4.7μF
Negative Tolerance :
10%
Diameter :
4.7mm
Datasheets
TAS475K020P1C-F
4.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.001mA Tape & Reel (TR)
TAS475K020P1C-F Overview
0.001mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.04 based on its electrical dielectric test.
TAS475K020P1C-F Features
a leakage current of 0.001mA in this capacitor