TAC156K020P06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAC156K020P06
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
4.57mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TAC
Polarity :
POLARIZED
Manufacturer Size Code :
6
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
20V
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Published :
Packing Method :
TR, 12 INCH
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
15μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.180Diax0.420L 4.57mmx10.67mm
Dielectric Material :
Tantalum
Leakage Current :
0.0024mA
Type :
Molded
Datasheets
TAC156K020P06
Cornell Dubilier Electronics TAC156K020P06
15μF ±10% 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.0024mA Tape & Reel (TR) Axial
TAC156K020P06 Overview
The leakage current of this capacitor is 0.0024mA.
TAC156K020P06 Features
a leakage current of 0.0024mA in this capacitor